32bit ve 64bit Nedir? Neyi İfade Ediyor?

32bit ve 64bit kavramları nedir?2 dk


Bilgisayarımıza herhangi bir program kurarken yada bilgsayarımıza yeni bir işletim sistemi kurarken dolayısıyla devamlı karşımıza çıkan bu 32bit ve 64bit muhabbeti nedir daha yakından bakalım.

Teknoloji devamlı gelişim durmundadır. 8bit ile başlayan bu macera zaman ilerledikçe 70'li yıllarda 16bit, 90'lı yıllarda 32bit ve 2000'lerde ise 64bit ile devam etti ve edecek. Peki 32bit ve 64bit nedir ve neyi ifade ediyor?

Bilgiler bilgisayar içinde bitler şeklinde ifade edilirler. Bit'i ikili sistemde sayı dizisi olarak tanımlayabiliriz. Ne kadar çok bitiniz olursa o kadar çok veriye sahipsiniz demektir. Dolayısıyla n adet bit 2^n adet farklı bilgi parçasını ifade eder. Bir işlemcinin gücü de bir seferde ne kadar veriyi işleyebildiği ile orantılıdır. Bu veri işleme sınırı aynı zamanda işlemcinin tek seferde RAM üzerinde erişebildiği verinin miktarıdır. İşte burada sorumuzun cevabının bir kısmını bulmuş oluyoruz. Yani 64bit işlemci ifadesini kullandığımızda tek seferde 64bit veriyi işleyebilecek işlemciyi anlatmış oluyoruz, 32bit dediğimizde ise tek seferde 32bit veriyi işleyebilecek işlemciyi anlatmış oluyoruz. Dolayısıyla işlemcinin bit değeri arttıkça işlemci o kadar hızlı çalışır. Örneğin; 16bit işlemci 8bit işlemciye göre daha hızlı çalışır. Yada 32bit işlemci 16bit işlemciye göre daha hızlı çalışır.

Hafızanın kullanımı hafıza adresleri ile mümkün olur. Veriler RAM içindeki bu adreslere gönderilir ve diğer bileşenler aradıkları verileri nerede bulacaklarını bu adresler sayesinde bilirler. Hangi hafıza adresleme yöntemi kullanılırsa  kullanılsın, hafızadaki toplam adres sayısı verilerin kaç bit olduğu ile bağlantılıdır. 32bit bilgisayarlarda teorik olarak 4GB RAM'ın üzerine çıkılamaz, çünkü 32bit ile adreslenebilecek hafızanın boyutu en fazla 4GB'tır. Bilgisayarınıza 4GB'ı aşacak daha fazla RAM taksanız dahi bilgisayarınız yalnızca toplam boyutun yalnızca 4GB'ını görür. Dolayısıyal 32bit adresleme sistemi teorik olarak 4GB hafızaya imkan tanır. Eğer 4 GB'tan daha fazla RAM kullanmak istiyorsanız, 64 Bit işlemci ve işletim sistemi ile birlikte 64 Bit veriyolunu destekleyen donanımlar kullanmak zorundasınız. 64 Bit adresleme sistemi teorik olarak 16 Exabyte hafızaya imkan tanır. Bu da 16 Milyar Gigabyte demektir. Fakat unutmayın bu boyut ulaşılamayacak bir boyut kesinlikle değildir. Çünkü 32bit zamanında insanlar 4 bin MB'a yani 4GB'a ulaşamayacağımızı düşünürken günümüzde 4GB dahi oldukça az gelmeye başladı. İşin özü teknoloji devamlı gelişiyor, gelişen teknolojide görüşmek üzere.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

166
66 paylaşım, 166 puan

Senin Tepkin Nedir?

Korktum Korktum
0
Korktum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Hah Hah Hah Hah Hah Hah
0
Hah Hah Hah
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

İçerik Formatı Seçin
Test
Test ekle.
Anket
Anket yap.
Makale
Makale oluştur.
Artan Sıralı Liste
Artan sıralı liste oluştur.
Azalan Sıralı Liste
Azalan sıralı liste oluştur.
Video
Video yükle.