99 Milyon Yıllık Salyangoz Bulundu

Kehribar taşının içinde taşılbilimciler 99 milyon yıllık iki adet salyangoz buldu.1 dk


Myanmar’da Tebeşir Devri’nden geldiği tahmin edilen kehribar taşının içinde taşılbilimciler (paleontologlar) tarafından 99 milyon yıllık iki adet salyangoz bulundu. Salyangozların birisi o kadar güzel korunmuş ki narin kabuğu dahi bozulmamış. Fakat ikincisi birincisi kadar güzel korunamamış. Salyangozların şekli karasal salyangozların Cyclophoridae familyasının ataları olduklarını akla getiriyor. Bu durum onları, şimdiye kadar kehribarda bulunan en eski salyangozlar yapmanın yanısıra, Asya’da bulunan en eski sikloforoydenlerden (cyclophoroidean) biri haline getiriyor. Fosil kayıtlarında korunmuş olan salyangozlar var fakat kehribarın içinde korunmuş olan salyangozlar son derece nadir.

Bulunan bu fosiller günümüze kadar tanımlanan diğer tüm yumuşak salyangoz dokularından 70 milyon yıl daha eski. Ayrıca bu fosil genç bir salyangozun kafasını, ayaklarını ve göz sapını içeriyor.

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nde taşılbilimci olan Jeffrey Stilwell, National Geographic dergisinden John Pickrell’a şöyle söylüyor: “Antik ağaç reçinesi, olağanüstü bir koruma potansiyeline sahip ve milyonlarca yıllık fosil canlıların en ince detaylarını, 3 boyutlu bir alanda mükemmel şekilde yakalıyor; o kadar ki, reçineye sanki dün yakalanmış gibi görünüyorlar.”

Araştırmacıların hipotezine göre olaylar zinciri şöyle gelişmiş olabilir: Gözünü uzatıp avını izleyen küçük salyangoz yavaş yavaş ilerlerken, reçine kendisini yutmaya başlamış. Kaçmaya çalışırken alabildiğine uzanmış ve bu sırada reçine, vücudunun etrafında akıp gitmiş. Salyangoz hapsolduğu zaman, muhtemelen kabuğunun içindeki akciğerden dışarıya hava vermiş ve hava dışarı doğru kabarcık yaparak kafasını örtmüş. Ayrıca araştırmacılar tezlerinde şöyle yazıyor: “Salyangozun yumuşak kısımları çok esnemiş ve bu durum, sonuçsuz kalan son bir kaçma denemesini temsil ediyor olabilir. Salyangozun, görünüşe canlıyken ağaç reçinesine gömüldüğü göz önüne alındığında, korunmuş durumdaki yumuşak dokularda meydana gelen belirgin bükülmenin sebebi bu olabilir.”


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

165
63 paylaşım, 165 puan

Senin Tepkin Nedir?

Korktum Korktum
1
Korktum
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Hah Hah Hah Hah Hah Hah
0
Hah Hah Hah
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

İçerik Formatı Seçin
Test
Test ekle.
Anket
Anket yap.
Makale
Makale oluştur.
Artan Sıralı Liste
Artan sıralı liste oluştur.
Azalan Sıralı Liste
Azalan sıralı liste oluştur.
Video
Video yükle.