Bu Zamana Kadar Yaşamış Dünyanın En Büyük Kuşu

Dünyanın en büyük kuşu unvanını Vorombe Titan aldı. Detaylar ilgili makalede.1 dk


Uzun zamandır dünyanın en büyük kuşu unvanını kimin alacağı konusunda tartışmalar sürüyordu. Yıllar boyunca, yeni bulguların ve yeni araştırmaların gün yüzüne çıkardığı pek çok aday oldu. İngiletere’nin Londra şehrindeki Londra Zooloji Enstitüsü’nün Hayvanbilim Derneği’nde çalışan araştırmacılar dünyanın en büyük kuşunu yeni, uçamayan, 800 kilogram ağırlığında olan ve fil kuşu türü olan Vorombe Titan olarak belirledi.

Yeni tasnif edilen kuşun, 82 tanesi hiç bozulmamış halde olan 346 fil kuşu kalıntısı üzerinde yapılan bir çalışmanın ardından, şimdiye kadarki en büyük kuş olduğu ortaya çıktı.

800 kilogram ağırlığı ve üç metre yükseklğindeki ve yumurtalarının ağırlığı yaklaşık olarak 1.4 kilogram olan Vorombe Titan bin yıl önce nesli tükenene kadar Afrika adası Madagaskar’da yaşıyordu. Neslinin tükenmesinin en muhtemel sebebi olarak da bilim insanları bölgede yaşayan tarih öncesi insan yerleşimcilerin etkisi olabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılardan olan James Hansford, ”Fil kuşları, Madagaskar’ın megafaunasındaki en büyük hayvandı ve muhtemelen, adanın evrimsel tarihinin en önemli hayvanlarından birisiydi; hatta lemurlardan bile daha önemliydi.” dedi.

Yine James Hansford konuşmasının devamında, ”Bunun sebebi, büyük cüsseli hayvanların, bitkileri yiyerek, biyokütle yayarak ve dışkılama yoluyla tohumları dağıtarak bitki örtüsünü kontrol edip, içinde yaşadıkları geniş ekosistemde muazzam bir etkiye sahip olmaları. Madagaskar bugün hâlâ, bu kuşların yok olmasının etkilerini çekiyor.” dedi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

183
84 paylaşım, 183 puan

Senin Tepkin Nedir?

Korktum Korktum
2
Korktum
Aman Tanrım Aman Tanrım
6
Aman Tanrım
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Hah Hah Hah Hah Hah Hah
0
Hah Hah Hah
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

İçerik Formatı Seçin
Test
Test ekle.
Anket
Anket yap.
Makale
Makale oluştur.
Artan Sıralı Liste
Artan sıralı liste oluştur.
Azalan Sıralı Liste
Azalan sıralı liste oluştur.
Video
Video yükle.