FileZilla Nasıl Kullanılır? | Full Rehber

FileZilla programının nasıl kullanıldığını öğrenin.2 dk


5
1 paylaş, 5 puan
FileZilla nedir? FileZilla ücretli midir?

FileZilla, hostinginiz ile bilgisayarınız arasında dosya aktarımı yapan güvenilir, hızlı ve pratik bir FTP aracıdır. Web sitesi sahipleri için olmazsa olmaz bir programdır. Açık kaynak bir program olan FileZilla tamamen ücretsizdir.

FileZilla ile neler yapabilirim?

FileZilla sayesinde hostinginizde bulunan dosyalara ulaşabilir, bu dosyaları indirebilir ve yeni bir dosya yükleyebilirsiniz.

FileZilla nasıl indirilir?

FileZilla'yı resmi internet sitesinden şu şekilde indirebilirsiniz.

 1. FileZilla resmi internet sitesine (https://filezilla-project.org/) gidin.
 2. Karşınıza gelen ekrandan FileZilla'yı Quick download links sekmesinde bulunan Download FileZilla Client butonuna tıklayarak indirin.
 3. Karşınıza gelen bir diğer ekranda yeşil renkli Download FileZilla Client butonuna tıklayın. Tıklamanızın ardından kurulum dosyası inmeye başlayacaktır.
FileZilla nasıl kurulur?

FileZilla kurulum dosyasını indirmenizin ardından FileZilla'yı kurma için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. FileZilla kurulum dosyasına çift tıklayın.
 2. Karşınıza gelen güvenlik uyarısı ekranında çalıştır butonuna tıklayın.
 3. Karşınıza gelen kullanıcı hesabı denetimi ekranında da evet butonuna tıklayarak kurulumu başlatın.
 4. Ardından karşınıza gelen kurulum ekranında I Agree butonuna tıklayarak lisans sözleşmesini kabul edin.
 5. Karşınıza gelen kurulum seçeneklerini seçin sayfasından all users seçeneğini işaretleyerek next butonuna tıklayın ve kuruluma devam edin.
 6. Karşınıza gelen bileşenleri seç ekranından tüm seçeneklere tik koyarak next butonuna tıklayın ve kuruluma devam edin.
 7. Karşınıza gelen yükleme konumunu seç ekranında programın nereye kaydedileceğini seçin ve next butonuna tıklayarak kuruluma devam edin.
 8. Karşınıza gelen bir diğer ekranda ınstall butonuna tıklayarak kurulumu başlatın.
 9. Kurulumunuzun tamamlanmasının ardından karşınıza gelecek olan ekranda finish butonuna tıklayarak kurulum sihirbazından çıkın.
FileZilla ile sunucuya/hostinge nasıl bağlanılır?

FileZilla ile sunucunuza veya hostinginize bağlanmak için FTP bilgilarine ihtiyacınız vardır. Bu bilgiler hosting firmanız tarafından hostinginizi ilk satın almanızın ardından e-posta ile gönderilir. Eğer gönderilmemiş ise hosting firmanız ile görüşerek bu bilgileri temin edebilirsiniz. FileZilla ile sunucuya/hostinge bağlanmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. FileZilla programını açın. Ardından aşağıdaki resimde (Görsel 1.1) sarı renkle belirtilmiş kırmızı renkle işaretlenmiş butona tıklayarak site yöneticisini açın.Görsel 1.1
 2. Ardından karşınıza gelen ekranda site ekle butonuna tıklayın ve genel sekmesinde; sunucu boşluğuna ftp.alanadınız.com'u, kullanıcı boşluğuna FTP kullanıcı adınızı, parola boşluğuna FTP kullanıcı parolanızı girerek ve diğer bölümleri resimde (Görsel 1.2) gösterildiği gibi bırakarak tamam butonuna tıklayın.Görsel 1.2
 3. Ardından görsel 1.1'de sarı renk ile belirtilmiş kırmızı renk ile işaretlenmiş bölümün yanında bulunan küçük üçgene tıklayarak site listenizi açın. Ardından bağlanmak istediğiniz sitenizin adının üzerine tıklayarak sunucunuza/hostinginize erişim sağlayabilirsiniz.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

5
1 paylaş, 5 puan

Senin Tepkin Nedir?

Korktum Korktum
0
Korktum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Hah Hah Hah Hah Hah Hah
0
Hah Hah Hah
Beğendim Beğendim
2
Beğendim

0 Yorum

İçerik Formatı Seçin
Test
Test ekle.
Anket
Anket yap.
Makale
Makale oluştur.
Artan Sıralı Liste
Artan sıralı liste oluştur.
Azalan Sıralı Liste
Azalan sıralı liste oluştur.
Video
Video yükle.