NASA’nın Mars’a Gönderdiği InSight

InSight, 6 ay süren yolculuğunun ardından geçtiğimiz akşam, 7 dakika süren zorlu aşamaları geçerek başarıyla inişini gerçekleştirdi.2 dk


Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'nın geçtiğimiz günlerde Mars'a gönderdiği InSight altı aylık yolculuğun sonunda Mars'ın yüzeyine inmeyi başardı. InSight'ın inişi NASA merkezinde coşkuyla karşılandı. Bugüne kadar Mars'la ilgili tüm araştırmalar gezegenin yüzeyiyle sınırlı kalmıştı. Ama NASA'nın son altı yılda Mars'a gönderdiği il uzay aracı olan InSight'ın görevi Mars üzerinde gezip örnek toplamak olmayacak. Görev süresi boyunca aynı yerde duracak olan InSight, sondaj yoluyla Mars'ın yeraltı yapısını inceleyecek. 

Mars'taki sismik aktivite, yeraltı ısısı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan InSight, çekirdeğin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak. Mars'ın katmanlarının incelenmesi, sadece Mars konusunda değil, diğer gezegenlerin oluşumu konusunda da önemli bulguların elde edilmesini sağlayacak. NASA'dan yapılan bir açıklamada "Kayalık gezegenlerin incelenmesi konusunda elimizdeki tek veriler Dünya'ya ait. Mars'ta elde edilecek bulgular bir karşılaştırma yapmamızı sağlayacak" deniyor. InSight'ın elde edeceği bilgiler ışığında Güneş Sistemi'nin dışındaki gezegenleri değerlendirmek için de yeni bir bakış açısının yakalanabileceği belirtiliyor. 

Ayrıca NASA InSight'ın Mars'ı zaman makinesi gibi kullanacağını söylüyor. Açıklamasında: ''Mars Dünya ve Venüs'ün üçte biri kadar büyük. Daha az enerji barındırıyor ve birçok anlamda aslında bir fosil gezegen. Güneş Sistemi'nin oluşumuna dair sırlar da bu gezegenin derinliklerinde saklı.'' diyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

164
64 paylaşım, 164 puan

Senin Tepkin Nedir?

Korktum Korktum
0
Korktum
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Hah Hah Hah Hah Hah Hah
0
Hah Hah Hah
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

İçerik Formatı Seçin
Test
Test ekle.
Anket
Anket yap.
Makale
Makale oluştur.
Artan Sıralı Liste
Artan sıralı liste oluştur.
Azalan Sıralı Liste
Azalan sıralı liste oluştur.
Video
Video yükle.