Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

Sınavlara nasıl çalışılır? Sıkılmadan nasıl ders çalışabilirim? YKS'ye nasıl çalışılır? 1 dk


Hayatımız hep sınavlarla, ders çalışmakla geçiyor. Öğrenim hayatımız anaokulu ile başlayıp üniversite ile son buluyor diye bilinse de kimileri için ömür boyu eğitimle geçebiliyor. Sınav zamanları hepimiz stres altında kalmışızdır. Ama düzenli ve verimli ders çalıştığımızda bu stres ve sıkıntılara gerek kalmayacak. Yeni üniversite sınavı YKS’ ye hazırlananlar için de aynı yöntemler geçerli olacaktır. Peki üniversite hayatımıza kadar nasıl ders çalıştık. Peki bu ders çalışmadan verim alabildik mi? Ama hepsi geride kaldı, hiçbir şey için geç değil. Şimdi verimli ders çalışmak için neler yapabileceğimize bakalım.

 1. 1 Öncelikle amacımızı belirlemeliyiz


  ''Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin bir önemi yoktur.'' Peter Drucker Öncelikle küçük küçük hedeflerle başlayarak daha büyük hedeflere ulaşabiliriz. Mesela ilk olarak günde 10 sayfa kitap okuyacağım diyebilirsiniz, ve bunu giderek artırarak çoğaltabilirsiniz. Günlük 1 saat ders çalışmayla başlayarak bunu 3-4 saate çıkarabilirsiniz.

                                                                                                                       

 2. 2 Plan çıkarmak çok önemlidir


  Plan olmadığı zaman bütün dersler üst üste gelebiliyor hangisine çalışacağımıza karar veremiyoruz. Plan çıkardığımız zaman ve plana uyduğumuz zaman herşey yolunda gidecektir. Plan çıkarırken de kendimize zaman ayırmamız gerekiyor.(Aşırıya kaçmadan tabikide)

  Haftalık tekrarlarımızı, günlük tekrarklarımızı yapmalıyız. En iyi günlük tekrar o gün derste yazdıklarımızı başka bir kağıda tekrar yazmaktır. Böyle yaptığımız zaman hem konular birikmemiş oluyor hem de günlük tekrarımızı yapmış oluyoruz.

 3. 3 Zamanımızı da iyi kullanmalıyız


  İnsanlar birbirinden farklı oldukları için herkes bir dersi aynı süre de anlayamayabilir. Herkes aynı süre ders çalışamayabilir. Bu yüzden kendi ders çalışma süremizi kendimiz belirlemeliyiz. Örneğin; başkası 2 saat çalışıyor diye bizde aynı süre çalışamayız. 

 4. 4 Bizim odaklanmamızı engelleyecek etkenleri ortadan kaldırmamız gerekiyor


  Ders çalıştığımız ortamda dikkatimizi dağıtacak eşyalar olmaması gerekir.(telefon, oyuncak, resim, vs.)                                                                                                Ve dinç olmamız gerekiyor. Uykusuzken, yorgunken, halsizken, stres altında, aile baskısı altında ders çalışmamalıyız. 

 5. 5 Her zaman derse hazırlıklı gitmeliyiz


  Kitaplarımızı kaynaklarımızı eksiksiz bulundurmalıyız. Derse gitmeden önce işleyeceğimiz yeri bir gözden geçirmeliyiz. Derse katılmalı ve soru sormalıyız. Anlamadığımız yerleri kesinlikle öğretmene söylemeliyiz. Öğretmenlerin soru soran, parmak kaldıran öğrencileri sevdiğini unutmamalıyız.

 6. 6 Her zaman not tutmalıyız


  Dersi dinlerken her zaman elimizde bir kalem ve not kağıdı olmalıdır. Küçük ayrıntıları kaçırmamalıyız. Not tutarken kendi cümlelerimizi kullanmalıyız. Kendimizin anlayacağı şekilde tutmalıyız. Grafik ve şekillere de yer vermeliyiz.

 7. 7 Devamlı kitap okumalıyız


  Okumak hem beynimizin daha iyi çalışmasını hem de daha hızlı okumamızı ve anlamamızı sağlar. Hızlı okuma alışkanlığı kazanmalıyız. Hızlı okumak için sessiz okumak çok önemlidir.Kitap okuma alışkanlığı çok önemlidir. Boş zamanlarımızı sosyal medyada değil, kitap okuyarak geçirmeliyiz.

 8. 8 Son olarak aralıklı tekrarlar çok önemlidir


  Haftalık, aylık tekrarlar yapmalıyız. Genel tekrarlar yapmalıyız. Geçmiş konuları unutmamamız için bu çok önemlidir. Hem de bildiğimiz konuları çalışmak daha keyiflidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

162
68 paylaşım, 162 puan

Senin Tepkin Nedir?

Korktum Korktum
0
Korktum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Hah Hah Hah Hah Hah Hah
0
Hah Hah Hah
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

İçerik Formatı Seçin
Test
Test ekle.
Anket
Anket yap.
Makale
Makale oluştur.
Artan Sıralı Liste
Artan sıralı liste oluştur.
Azalan Sıralı Liste
Azalan sıralı liste oluştur.
Video
Video yükle.