Samanyolu Galaksisinde Ne Kadar Yıldız Var?

Geceleri gökyüzüne baktığımızda birçok yıldız görebiliriz. Peki Samanyolu Galaksisinde tam olarak kaç adet yıldız var?3 dk


Geceleri gökyüzüne baktığımızda birçok yıldız görebiliriz. Fakat Samanyolu Galaksisindeki yıldızlar bunlarla sınılı değil çünkü gördüğümüz bu yıldızlar en parlak olanları ve Dünya'mıza en yakın yıldızlar. Peki Samanyolu Galaksisinde tam olarak kaç adet yıldız var? Ne yazıkki teleskobumuzu gökyüzüne çevirerek galaksimizde kaç adet yıldız olduğunu sayamıyoruz. Peki ne yapmamız gerekiyor? 

Samanyolu Galaksisinde ne kadar yıldız olduğu tahmininde bulunabilmek için öncelikle Samanyolu Galaksisinin kütlesini hesaplamalıyız. Arizona Üniversitesi'nde çalışan gökbilimciler Samanyolu Galaksisi'nin Güneş'ten 960 milyar kat daha ağır olduğu tahmininde bulundu. Tabii bu miktara; yıldızlar, toz, gaz, karanlık madde ve gezegenler de dahil. 

Karanlık maddenin, galaksimizin yüzde 90’ını oluşturduğu düşünülüyor. Karanlık maddeyi, gazı ve tozu işin içinden çıkardığımızda ise elimizde sadece yıldızların ortalama kütlesi kalıyor, ki bu da yaklaşık 30 ila 50 milyar Güneş’e eşit. Fakat yıldızların gerçek sayısı bu sayıdan daha fazla. Çünkü yıldızlar Güneş'in kütlesinin %8'i olabildikleri gibi, Güneş'ten 20 kat daha fazla kütleli de olabiliyor. Bu nedenle tahmini sayı değişiklik gösteriyor. Ayrıca gök bilimciler yıldızların doğduğu bölgeleri incelediklerinde küçük yıldızların büyük olanlardan daha fazla olduğunu gördüler. 

Galaksimiz, dış kısmından iç kısımlarına doğru yoğunluğu artan sayıda yıldızlardan oluşan, sarmal yapılı ince bir disk biçimindedir. Bu diskin iç kısmına doğru ilerledikçe yıldızların yaşı artarken; dış kısımlarında, sarmal kollar boyunca genç yıldızların sayısında artış görülür. 

Bunun nedeni, yeni yıldızlar oluşturabilecek gaz ve toz miktarının sarmal kollar boyunca çok daha fazla olmasıdır. Yani, yıldız oluşumları çoğunlukla galaksimizin merkez bölgesine yakın yerlerde değil, aşağıdaki görselde bir benzetimini gördüğünüz daha uzak bölgelerde; disk yapısını oluşturan sarmal kollarda meydana gelir. 

Riabokin, “Gece gökyüzüne baktığınızda, göremediğiniz milyarlarca yıldız olduğunu ve bu yıldızları içinde barındıran uzayın ne kadar geniş olması gerektiğini fark edince, evrenin ölçeğine hayran kalıyorsunuz” diyor. 

Artık sonuca doğru yaklaşıyoruz. Tüm bu araştırmaların sonucunda Samanyolu Galaksisindeki yıldızların yaklaşık kütlesini biliyoruz. Bu kütlenin ne kadarının küçük yıldızlara ne kadarının da büyük yıldızlara ait olduğunu biliyoruz. E artık bu da Samanyolu Galaksisindeki ne kadar yıldız var sorusuna tahminlerde bulunabileceğimiz anlamına geliyor. 

Sonuç olarak Samanyolu Galaksisindeki yaklaşık olarak yıldız sayısı 300 milyardan fazla. Fakat bu sayı 300 milyar ile 1 trilyon arasında değişiklik gösterebilir.

Kaynak: Popular Science


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

173
73 paylaşım, 173 puan

Senin Tepkin Nedir?

Korktum Korktum
0
Korktum
Aman Tanrım Aman Tanrım
3
Aman Tanrım
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Hah Hah Hah Hah Hah Hah
0
Hah Hah Hah
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

İçerik Formatı Seçin
Test
Test ekle.
Anket
Anket yap.
Makale
Makale oluştur.
Artan Sıralı Liste
Artan sıralı liste oluştur.
Azalan Sıralı Liste
Azalan sıralı liste oluştur.
Video
Video yükle.