Vegan ve Vegan Diyeti Nedir?

Vegan ve vegan diyeti nedir? Vegan diyetinin çeşitleri nelerdir? Vegan diyetinin yararları nelerdir? Her zaman vegan beslenmek sağlıklı mı?2 dk


Vegan ve Vegan Diyeti Nedir?

Vegan diyeti, hayvansal ürünlerin tüketilmesini reddeden bir diyet türüdür. Vegan tanımı ilk olarak 1994 yılında Donald Watson tarafından ortaya çıkmıştır. Veganizm, hayvansal ürünlerin (gıda,giysi,eşya) olarak kullanılmasını ve eziyetten uzak kalmalarını amaçlayan bir felsefe benimser. Hayvansal  gıdaları yiyenlerin bitkisel gıdaları yiyenlerden daha sağlıksız olduğunu düşünür. Vegan diyeti, Tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların önlenmesinde etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Vegan Diyetinin Çeşitleri Nelerdir?

Vegan diyeti, en sağlıklı zayıflama diyetlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Buna karşın, vejetaryen beslenmeyi yaşam felsefesi olarak kabul eden klasik vejetaryenler, farklı toplumlarda farklı kültürlere göre farklı vegan beslenmeyi uyguluyor.

Klasik veganlar; et ve et ürünleri, süt, balık, yumurta gibi hayvansal gıdaları tüketmezler. Ambalajlı ürünleri de kullanmazlar. Hayvanlardan üretilmiş giysileri (mont,ayakkabı,kemer,kürk) kullanmazlar.

Raw veganlar, bitkisel ürünleri pişirmezler. Bitkisel beslenen veganlar bitkilerin koparılmasına, kesilmesine karşı çıkarlar. Sadece kendiliğinden kopan ürünleri tüketirler ve bu tarz meyveleri tüketirler. Bu diyeti uygulayanlara ”Frutarianlar” denir.

Sadece süt  “Lakto Vejeteryan”, sadece yumurta tüketenlere “Ovo Vejeteryan”, süt ve yumurta tüketip başka hayvansal gıda tüketmeyenlere “Lakto Ovo Vejeteryan” deniliyor. Sadece kümes hayvanı ve ürünlerini tüketenlere “Pollo Vejeteryanlar”, sadece balık eti tüketenlere “Pesko Vejeteryan” deniliyor.

Vegan Diyetinin Yararları Nelerdir?

Genellikle et ürünleriyle beslenenlerin kalp-damar hastalıklarıyla karşılaştığı görülmektedir.Bir araştırmaya göre tavşanlara et ağırlıklı besinler verdikleri zaman bir süre sonra damarlarında yağlanma ve kireçlenme göstergeleri olduğu kanıtlanmıştır.

Veganlar sebze, yeşil bitkiler, taze meyve, tahıl, baklagiller gibi ürünler tüketip daha tok ve az kalorili yiyecekler kullanarak daha sağlıklı beslendiği görülmektedir. Bitkilerden alınan yağların kalbe faydalı olduğu da görülmektedir.

Her Zaman Vegan Beslenmek Sağlıklı Mı?

Uzun süre et ve et ürünleri tüketilmediğinde demir ve B12 eksikliği görülmektedir. Uzun süre demir ve B12 alınmadığında halsizlik, kansızlık, yorgunluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Süt ve süt ürünleri tüketilmediğinde ise kalsiyum D vitamini eksikliği görülmektedir. Kemik sağlığı için kalsiyum ve D vitamini takviyesi gerekmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

154
55 paylaşım, 154 puan

Senin Tepkin Nedir?

Korktum Korktum
0
Korktum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Hah Hah Hah Hah Hah Hah
0
Hah Hah Hah
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

İçerik Formatı Seçin
Test
Test ekle.
Anket
Anket yap.
Makale
Makale oluştur.
Artan Sıralı Liste
Artan sıralı liste oluştur.
Azalan Sıralı Liste
Azalan sıralı liste oluştur.
Video
Video yükle.